Електрокардіографія – метод графічної реєстрації електричних потенціалів, що утворюються під час роботи серця.

Електрокардіографія – простий, неінвазивний та інформативний метод дослідження. Даний метод інформативний та безпечний метод дослідження. Дослідження може проводитися, як в стані спокою, так і при фізичному навантаженні.

Що можна визначити за допомогою ЕКГ:

 1. Порушення ритму серця
 2. Порушення провідності серця (блокади)
 3. Ознаки порушення кровопостачання серцевого м’язу (гострі та хронічні)
 4. Ознаки гіпертрофії відділів серця

Електрокардіографія абсолютно безпечна, що дозволяє проводити дослідження повторно

Покази для проведення електрокардіографії:

 1. профілактичні огляди
 2. для скринінгу патології серцево-судинної системи;
 3. болі в ділянці серця;
 4. задишка;
 5. серцебиття;
 6. запаморочення;
 7. захворювання внутрішніх органів;
 8. підготовка до будь-якого хірургічного обстеження;
 9. підвищення артеріального тиску;
 10. зниження артеріального тиску;
 11. після перенесених серцево-судинних захворювань;
 12. захворювання внутрішніх органів.

Добове (амбулаторне) моніторування ЕКГ

Добове або амбулаторне моніторування ЕКГ – це метод тривалого запису електрокардіограми в умовах щоденної діяльності пацієнта з подальшим аналізом отриманого запису.

Вперше у 1961 р. Norman J. Holter запропонував новий метод реєстрації ЕКГ та передачі по радіо ЕКГ, що стало узагальненням його 25-річного досвіду роботи. Часто сам метод дослідження називають холтерівським моніторуванням на честь Norman J. Holter.

Добове моніторування ЕКГ внесло абсолютно новітні розуміння фізіологічних порушень ритму і провідності. Так, встановлено, що межі норми відрізняються залежно від віку, статі, ступеня фізичної та психічної активності обстежуваного.

Даний метод дозволяє виявити порушення ритму та провідності серця, що не діагностуються на звичайній ЕКГ, так як запис ЕКГ відбувається протягом 30 сек зазвичай. Моніторування ЕКГ можна проводити протягом 24-72 години, що залежить від частоти симптомів у пацієнта.

Останнім часом у клінічну практику впроваджуються нові технології, які дозволяють здійснювати більш тривалу реєстрацію ЕКГ. До таких методів належить подійне моніторування, моніторування із використанням зовнішніх та імплантованих петльових реєстраторів ритму серця, що забезпечують моніторування протягом кількох місяців.

Подійне моніторування (епізодичне)  полягає в реєстрації ЕКГ лише під час появи симптомів. Метод дозволяє записати, зберегти та передати сигнали по телефону на базове устаткування, де електричні сигнали розкодовуються та надсилаються факсом лікарю.

Петлеве моніторування ЕКГ полягає у автоматичній реєстрації протягом 1-4 хв перед початком нападу аритмії та протягом 30-60 с після його закінчення. Перевагою імплантованих петлевих моніторів є автоматична активація під час порушень ритму та провідності, з подальшим збереженням запису, а також необмежена тривалість обстеження. Для діагностики порушень ритму в амбулаторних умовах можуть також використовуватися сучасні кардіостимулятори та імплантовані кардіовертери-дефібрилятори. Також слід відмітити впровадження телеметричного обстеження, як амбулаторного, так і госпітального.

Сучасні монітори ЕКГ дозволяють не лише оцінити основні зміни на ЕКГ, а і володіють додатковими властивостями. Це робить можливим їх використання в тому числі у пацієнтів з імплантованими пристроями.

Основні покази до проведення добового моніторування ЕКГ:

 1. Серцебиття, перебої в роботі серця, запаморочення, втрата свідомості
 2. Оцінка ефективності лікування серцево-судинних захворювань
 3. Оцінка роботи електрокардіостимулятора
 4. Біль у грудях
 5. Захворювання серцево-судинної системи при яких є високий ризик раптової серцевої смерті

Підготовка хворого до добового моніторування ЕКГ:

спеціальної підготовки не потрібно.

Методика проведення моніторування ЕКГ:

Запис ЕКГ здійснюється за допомогою спеціального портативного апарату — рекодера (реєстратора), який пацієнт носить із собою (на ремені через плече або на поясі). Для здійснення контакту з тілом пацієнта використовуються одноразові клейкі електроди. Під час дослідження пацієнт веде свій звичайний спосіб життя (працює, гуляє, вживає іжу і т. п.), відзначаючи в спеціальному щоденнику час і обставини виникнення неприємних симптомів з боку серця, прийом ліків і зміну видів фізичної активності. Інформація, що вноситься у щоденник дозволяє лікарю оцінити зміни на ЕКГ та їх зв’язок з фізичним, емоційним навантаженням, прийомом їжі, оцінити вплив різних видів діяльності та прийом лікарських засобів.

Основні запитання пацієнтів щодо добового моніторування ЕКГ:

 1. Чи є протипокази до добового моніторування ЕКГ?

Основними протипоказами до проведення цього методу дослідження є захворювання шкіри у місці постановки електродів. Добове моніторування має обмеження щодо використання.

Під час моніторингу потрібно виключити вплив:

 • рентгенологічного випромінювання
 • магнітно-резонансного випромінювання
 • фізіотерапевтичних процедур
 • високих або низьких температур
 • електричних полів
 • радіохвиль
 • мікрохвильового випромінювання
 • вібрацій

Слід триматися подалі від медичного обладнання (рентгена і МРТ), джерела тепла, мобільних пристроїв, мікрохвильовок і т.д.).

 1. Чи можна застосовувати даний метод у дітей?

Так, звичайно. Основними показами до добового моніторингу ЕКГ у дітей є втрата свідомості, запаморочення, особливо при задокументованій аритмії, серцево-судинних захворюваннях, імплантованих кардіостимуляторах, після кардіохірургічних операцій; пацієнтів з кардіоміопатіями.

 1. Чи можна проводити добове моніторування ЕКГ вагітним?

Добове моніторування ЕКГ є безпечне дослідження, яке можна проводити під час вагітності. Оскільки метод не пов’язаний з дією шкідливого опромінення, його можна застосовувати без обмежень по тривалості та частоті.

У нашому центрі представлена можливість проводити різні види обстежень за допомогою добового моніторування.

 • Звичайне моніторування ЕКГ 3х канальне, що розраховане на 24-48 годин
 • Подійне моніторування, що розраховане на 12-18 днів моніторингу
 • Добове моніторування ЕКГ 12-ти канальне, що дозволяє виявити порушення коронарного кровообігу та оцінити походження шлуночкових аритмій
 • Добове моніторування ЕКГ та оцінка респіраторної функції з одночасним аналізом частоти дихання та сатурації кисню
 • Комбіноване дослідження моніторування ЕКГ та АТ, що може бути проведено 24-48 годин
 • Комбіноване дослідження моніторування ЕКГ, АТ, частоти дихання та сатурації кисню. Метод дозволяє одночасно провести діагностику змін з боку серцево-судинної та дихальної системи, визначити ймовірно синдром обструктивного апное сну